Popularne posty

wtorek, 16 grudnia 2014

Zagrożenia przy pracy z kmputerem

1.  Zagrożenia zdrowotne
  Najbardziej typowe problemy zdrowotne to: nadwerężenie mięśni nadgarstka, naprężony kark, bóle dolnych części kręgosłupa, nadwerężenie naturalne wiązadeł kręgów szyjnych. Dzieci i młodzież w okresie intensywnego rozwoju fizycznego jest podatna na niebezpieczeństwo utraty zdrowia: wady wzroku, skrzywienia kręgosłupa. Należy dbać o higienę pracy przy komputerze, zapewnić bezpieczne warunki pracy, właściwy sprzęt, oświetlenie, uczyć się prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze, uczyć relaksu i zmuszać do robienia przerw rekreacyjnych podczas pracy.

 


2. Utrata danych:
-wirus:
  program komputerowy, posiadający zdolność replikacji, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.
Wirusa komputerowego zalicza się do złośliwego oprogramowania.
Do zwalczania i zabezpieczania się przed wirusami komputerowymi stosuje się programy antywirusowe oraz szczepionki antywirusowe.
  
-robaki:
 samoreplikujący się program komputerowy, podobny do wirusa komputerowego. Główną różnicą między wirusem a robakiem jest to, że, podczas gdy wirus potrzebuje nosiciela – zwykle jakiegoś pliku wykonywalnego (chociaż istnieją wirusy pisane w językach skryptowych podczepiające się pod dokument lub arkusz kalkulacyjny), który modyfikuje doczepiając do niego swój kod wykonywalny, to robak jest pod tym względem samodzielny, a rozprzestrzenia się we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera poprzez wykorzystanie luk w systemie operacyjnym lub naiwności użytkownika



-konie trojańskie:
  określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem różne funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.). Nazwa pochodzi od mitologicznego konia trojańskiego.

 
-sniffery:
 program komputerowy lub urządzenie, którego zadaniem jest przechwytywanie i ewentualnie analizowanie danych przepływających w sieci.

-adware:
 rodzaj (i typ) licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
 
3. Oprogramowanie antywirusowe
  program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
 

piątek, 5 grudnia 2014

Fotografia analogowa i cyfrowa.

              Fotografia analogowa i cyfrowa

1. Camera obscura
Prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego. Camera obscura bywa nazywana również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3-1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie.  

2. Budowa aparatu analogowego
 Jedna z dwóch podstawowych odmian aparatów fotograficznych (drugą jest aparat cyfrowy). 
 Podstawowe części składowe aparatu analogowego to:
* obiektyw fotograficzny
* migawka
* korpus światłoszczelny
* układ celowniczy
* mechanizm do przesuwu i wymiany błony fotograficznej
* elementy dodatkowe:
* gniazdo synchronizacji lampy błyskowej
* lampa błyskowa
* dalmierz
* światłomierz
* samowyzwalacz 
 3. Budowa aparatu cyfrowego
Podstawowe elementy aparatu cyfrowego:
* Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV
* Soczewki korygujące
* Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.
* Mechanizm spustowy 
* Rolka z kliszą fotograficzną 
* Uszy, do których można zamontować pasek do noszenia aparatu.
* Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy 
* Pokrętło podstawowych nastawów aparatu.
* Wyświetlacz parametrów pracy aparatu 
* Wizjer
* Tzw. gorąca stopka 
* Pierścień regulacyjny obiektywu
4. Materiały światłoczułe
Ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.
Rodzaje:
klisza (błona fotograficzna)
taśma filmowa
matryca światłoczuła
poligrafia 

 Matryca śwaitłoczuła

  Klisza

 Taśma filmowa

5. Typy aparatów fotograficznych
  • Analogowy aparat fotograficzny
  • Bezlusterkowiec
  • Camera obscura
  • Cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa
  • Cyfrowy aparat fotograficzny
  • Aparat dalmierzowy
  • Aparat kompaktowy
  • Lustrzanka
  • Lustrzanka cyfrowa
  • Lustrzanka dwuobiektywowa
  • Lustrzanka jednoobiektywowa
  • Aparat małoobrazkowy
  • Aparat mieszkowy

  • Polaroid
  • Aparat przeziernikowy